MPGA nariams

Ilgalaikis vitaminų vartojimas mažina kataraktos tikimybę

12 kovo, 2014

Ilgai vartojant multivitaminus tikimybė susirgti katarakta sumažėja, rodo didelis JAV atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo vien tik gydytojai vyrai.

Anksčiau atlikti tyrimai apčiuopė maisto papildų vartojimo ir akių sveikatos ryšį, tačiau iki šiol turėta nedaug placebu kontroliuojamų tyrimų duomenų, o kai kurių veikliųjų medžiagų atveju apskritai neturėta duomenų apie ilgalaikio multivitaminų vartojimo ir akių ligų rizikos ryšį.

Todėl Bostono Brigham ir moterų ligoninės ir Harvardo medicinos mokyklos mokslininkai nuo 1997 iki 2011 metų atliko atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, kuris apėmė 14641 vyrą gydytoją, kurie buvo 50 metų amžiaus ar vyresni.

Pusė tiriamųjų kasdien vartojo įprastinius multivitaminus, taip pat vitaminų C, E ir beta karotino papildus. Kita pusė vartojo placebą.

Mokslininkai stebėjo, kiek kiekvienos grupės narių susirgo dviem iš labiausiai paplitusių akių ligų – katarakta, kai akies lęšiukas susidrumsčia, ir amžine geltonosios dėmės degeneracija (AGDD), kai nyksta akies makula ir žmogus nebegali matyti aiškiai.

Placebo grupėje nustatyti 945 susirgimai katarakta, o vitaminus vartojusioje grupėje tokių atvejų buvo 872 arba 9 proc. mažiau.

Skaičiuojant tik labiausiai su senėjimu susijusio kataraktos tipo branduolinės kataraktos atvejus, šis skirtumas buvo dar didesnis ir siekė 13 proc.

„Jei multivitaminai iš tikrųjų mažina riziką susirgti katarakta, kad ir kukliais 10 procentų, šis gana nedidelis sumažėjimas vis dėlto turėtų didžiulę įtaką visuomenės sveikatai”, sako tyrimo vadovas dr. William Christen. Laikoma, kad 10 milijonų amerikiečių regėjimas yra pablogėjęs dėl kataraktos.

Kai dėl amžinės geltonosios dėmės degeneracijos, mokslininkai nenustatė statistiškai reikšmingo skirtumo tarp tiriamųjų kontrolinės ir placebo grupių. Tyrimo ataskaitą paskelbė Amerikos oftalmologų akademijos žurnalas „Ophthalmology”, praneša sciencedaily.com.

Kol kas Amerikos oftalmologų akademija neturi patvirtinusi konkrečių rekomendacijų dėl vitaminų vartojimo kataraktos prevencijai, tačiau remdamasi anksčiau atliktų tyrimų duomenimis, akademija su senėjimu susijusių akių ligų prevencijai rekomenduoja vartoti antioksidacinių savybių turinčius vitaminus ir mineralus. Tai vitaminai C ir E, beta karotinas, o cinko ir vario papildai rekomenduojami tiems, kam amžinė geltonosios dėmės degeneracija yra pažengusios ligos stadijoje. Be to, ligoniams rekomenduojama pasitarti su savo akių gydytoju, ar tokie papildai jiems tinka.

Lietuvoje per parą rekomenduojama suvartoti 12 miligramų vitamino E, 80 miligramų vitamino C ir 1,5-1,8 beta karotino.

JAV yra atlikti du didžiuliai kontroliuojami sveikatos tyrimai dalyvaujant patiems gydytojams (Physicians’ Health Study). Antrasis, kuris prasidėjo 1997 metais, siekė išsiaiškinti galimą vitaminų E ir C ir multivitaminų naudą apsisaugant nuo širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio, su amžiumi susijusių akių ligų ir protinės veiklos silpnėjimo.

Grįžti į ankstesnį puslapį