MPGA nariams

Kad ir ką renkamės imunitetui stiprinti, svarbu sau nepakenkti

26 lapkričio, 2009

Lietuvoje sparčiai plintant naujojo gripo epidemijai ir gyventojams susirūpinus savo imunitetu, svarbu nepulti į kraštutinumus ir nepakenkti savo sveikatai.

„Rekomenduojamos vitaminų ir mineralų paros normos (RNP) yra nustatytos sveikiems žmonėms, kurie siekia savo mitybą padaryti visaverte, tačiau iškilus infekcijos pavojui, kai kuriais atvejais tokios normos negalioja. Pirmiausia tai pasakytina apie vitaminus C ir D bei žuvies taukus”, sako Savigydos pramonės asociacijos (SPA) direktorius Edvinas Butkus.

Jis pastebi, kad vitaminas C žymiai didesniu kiekiu nei RPN priskiriamas ne maisto papildams, o gydantiems medicininiams preparatams, o vitamino D oficialiai rekomenduojama paros norma Lietuvoje smarkiai atsilieka nuo pastaraisiais mėnesiais mokslininkų gautų duomenų.

Tačiau daugelį kitų ekstraktų arba sudėtingų maisto papildų reikia vartoti taip, kaip nurodyta ant jų pakuotės.

Be to, apdairiems reikia būti net ir vartojant tokias vadinamąsias tradicines priemones kaip imbieras arba česnakas. Suomijos maisto saugos agentūra rugsėjį paskelbė perspėjimą, kad imbieras dėl jame esančių veikliųjų maistinių medžiagų gali pakenkti nėščiosios vaisiaus vystymuisi. Kai dėl česnako, dideli jo kiekiai gali sudirginti virškinamąjį traktą. Vartojant česnako maisto papildus kapsulėse, tokia grėsmė minimali.

Bent dviejuose su maisto papildais susijusiose interneto svetainėse atliekamose apklausose jų lankytojai nurodo imunitetui stiprinti dažniausiai pasirinkę tuos produktus, kuriuose rekomenduoja specialistai.

Tinklalapio mpe.lt lankytojai nurodo dažniausiai vartoję ežiuolės preparatus (36 proc.),  vitaminą C (20 proc.), česnaką (13 proc.), vitaminus (8 proc.), bičių produktus (5 proc.).

Tuo tarpu tinklalapio vitaminai.lt lankytojai dažniausiai renkasi vitaminą C (34 proc.), žuvies taukus (16 proc.), kompleksinius imunitetą stiprinančius papildus (14 proc.).

Viena iš vienuolikos maisto papildų bendrovių, priklausančių Savigydos pramonės asociacijai, pranešė, kad lapkričio mėnesį jos platinamo vitamino C pardavimai išaugo 6 kartus palyginti su spalio mėnesiu.

Najajam gripui artėjant link epidemijos piko, specialistai ir toliau rekomenduoja vartoti tokias priemones kaip vitaminas C, ežiuolės ir šeivamedžio ekstraktai, čiobreliai, česnakas, bičių pikis ir pan. Iš tokios kategorijos preparatų galima paminėti „Live Immune”,  „Imuno Spectrum”, „Livol C Cold”, „Vitamin C prolong + geležis”, „Echinafit” arba „Echinafit mini”, „Antiseptiną”, „Alicin česnaką”, „Imunosafe Winter”  ir pan.

Imuninę sistemą sustiprinti gali ir tokie maisto papildai kaip „Imunital”, „Tonussan”, „Propodezas”, „Propodezas su imbieru”, „Bifoval”, „Folkepillen”, „Askorutinas Longvit”, „Yogurt Litfas kapsulės”, „Futura Česnakas”, vaikams – „Bifoval babe”.

Vaikams šiuo metu rekomenduojami multivitaminų kompleksai „Tedis su ežiuole”, „Marsiečiai Imunactiv” ir pan.

Imunitetui svarbu ir itin kokybiški žuvų taukų preparatai, turintys itin daug omega-3 riebalų rūgščių ir vitamino A, kaip, pavyzdžiui, „Moller‘s Dobbel”, vaikams – „Moller‘s Junior” arba „Moller‘s Tuti Fruti”.

Be to, seniai įrodyta, kad rykliai turi ypatingą imuninę sistemą. Vaistinėse parduodamas maisto papildas „Ryklių taukai” pagaminti iš rafinuoto ryklių taukų kepenų aliejaus, todėl veikliosios medžiagos nepraranda savo savybių ir padeda žmogaus organizmo imunitetui.

Verta atkreipti dėmesį ir į maisto papildus, kurių sudėtyje yra beta gliukanų. Toks maisto papildas yra „Glucan forte”. Beta gliukanai – biologiškai aktyvios medžiagos, gaunamos iš Japonijoje augančių medicininių grybų.

Besidomintys sveikatą stiprinančiomis priemonėmis tikrai žino apie ir medicininį grybą kordicepsą, kuris auga Kinijos,  Tibeto, Nepalo aukštikalnėse. Lietuvos vaistinėse galima įsigyti maisto papildą su kordicepso ekstraktu  „Cordyceps”.

Specialistai atkreipė dėmesį į JAV anksčiau atliktus tyrimus, kad seleno trūkumas itin sumažina žmogaus organizmo sugebėjimą priešintis kuo įvairiausiems virusams, įskaitant ir žmogaus imunodeficito virusą. Tas pat pasakytina ir apie cinką.

Homeopatinių preparatų lentynoje vartotojų dėmesį turėtų patraukti kompleksinis preparatas  „Influcid”, kuris Vokietijoje pradėtas gaminti net prieš 80 metų, o dabartinė šio medikamento forma įregistruota prieš 13 metų. Sankt Peterburgo Gripo mokslinio instituto specialistai jau pagrindė preparato „Influcid” efektyvumą ir prieš naujojo gripo virusą.

Greta senas tradicijas turinčių preparatų esama ir itin veiksmingų naujų maisto papildų. Toks yra Didžiojoje Britanijoje sukurtas „Immunace” – 24-ių veikliųjų medžiagų kombinacija imuninei sistemai stiprinti ir žalingam laisvųjų radikalų poveikiui neutralizuoti. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad šis maisto papildas AIDS sergančių pacientų gyvenimo trukmę pailgino du kartus.

Grįžti į ankstesnį puslapį