MPGA nariams

Tyrimas JAV: žuvų taukų komponentas gali padėti ištikus insultui

26 lapkričio, 2010

Žuvų taukuose esanti dokozahekseno riebalų rūgštis (DHR) yra tiek stipri medžiaga, kad gali apsaugoti smegenų audinį ir pagreitinti atsigavimą po stipraus išeminio insulto net tada, kai ši rūgštis panaudojama praėjus net penkioms valandoms po insulto, teigia JAV mokslininkai.

Šiuo eksperimentu su laboratorinėmis žiurkėmis jie ne tik tyrė naują insulto gydymo metodą, bet ir siekė nustatyti laiką, kada gydymas esti efektyvus. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „Translational Stroke Research”, praneša sciencedaily.com.

Išeminis insultas ištinka, kai užsikemša smegenų kraujagyslės ir dėl deguonies trūkumo žūva smegenų ląstelės.

DHR yra esminė omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių sudedamoji dalis ir yra itin svarbi geram smegenų funkcionavimui. Omega-3 rūgštys taip pat pasižymi teigiamu poveikiu nervų sistemai, įskaitant regėjimą, taip pat širdžiai ir kraujagyslėms, astmai, artritui, osteoporozei, sepsiui, vėžiui, tačiau jų nauda ištikus insultui iki šiol nebuvo ištirta.

„Mes tik dabar imame suprasti, kokį svarbų poveikį poveikį insultui turi svarbiausios omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys. Paprastų sprendimų dar nerasta, tačiau kiekvienas naujas atradimas priartina mus prie to, kad insultas ir kitos sekinančios neurodegeneratyvinės ligos bus įveiktos”, sako vienas tyrimų autorių dr. Nicolas Bazan.

Naujojo Orleano universitetinės medicinos mokyklos mokslininkai DHR arba fiziologinio tirpalo į veną suleisdavo praėjus 3, 4, 5 ir 6 valandoms po insulto pradžios.

Magnetinio rezonanso tyrimais nustatyta, kad DHR sumažino smegenų pabrinkimą ir pagreitino neuronų funkcijų atsistatymą.

Insulto pažeistas smegenų plotas buvo 40 procentų mažesnis, kai DHR buvo suleista praėjus 3 valandoms, 66 procentais mažesnis praėjus 4 valandoms ir 59 procentais mažesnis, kaip DHR suleista praėjus 5 valandoms.

Papildomi tyrimai parodė, kad DHR paskatino neuroprotectino D1 (NPD1) susidarymą. NPD1 yra iš DHR natūraliai susidaranti molekulė, turinti neuroapsauginį poveikį.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad DHR išgelbėjo tas smegenų dalis, kurios paprastai dėl insulto būtų žuvusios, o atkuriamieji DHR mechanizmai kai kurias paveiktas smegenų dalis per septynias dienas padarė neatskiriamomis nuo sveikų audinių.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet insultas ištinka 15 milijonų žmonių, o 6 milijonai iš jų dėl insulto miršta.

Grįžti į ankstesnį puslapį