MPGA nariams

Kalcis itin svarbus osteoporozei išvengti, patvirtino tyrimas

1 spalio, 2013

Kalcis yra itin svarbus menopauzę išgyvenančių moterų kaulams, o vitamino D vartojimas daugiau nei rekomenduojama norma papildomos naudos nesuteikia, parodė JAV atliktas tyrimas.

„Mūsų gauti duomenys rodo, kad vitamino D papildų vartojimas daugiau nei rekomenduojama paros norma nesaugo kaulų sveikatos, tačiau kalcio papildai poveikį iš tiesų turi”, sako tyrimui vadovavęs dr. John Aloia iš Winthrop universitetinės ligoninės Niujorko valstijoje.

Mokslininkai ištyrė 159-ių menopauzę išgyvenančių moterų kaulų formavimąsi. Naujų kaulo struktūrų susidarymas yra natūralus procesas, taip kaulai atsinaujina. Jauniems žmonėms kaulų audiniai atsinaujina nesunkiai, tačiau moterims pasiekus 30 metų, kaulų masė ima mažėti, o pasiekus menopauzę, šis procesas pagreitėja.

Kai kaulų susidarymas ima lenkti kaulų nykimą, išsivysto osteoporozė.

Tirtos moterys buvo suskirstytos į keturias grupes. Pirmojoje grupėje buvo vartojamas vitaminas D ir kalcis, antrojoje – 1200 miligramų kalcio kasdien, trečiojoje – 100 mikrogramų vitamino D, ketvirtojoje – placebas. Kaulų formavimosi rodikliai, tokie kaip priešskydinės liaukos hormonų kiekis kraujyje, buvo vertinami pusę metų.

Pastebėta, kad kalcis turėjo didžiausią teigiamą poveikį tiriamųjų kaulams, o itin dideli vitamino D kiekiai jokio poveikio kaulų formavimosi rodikliams neturėjo.

„Vitaminas D ir kalcis sąveikauja, kad slopintų kaulų nykimą sumažindami priešskydinės liaukos hormonų kiekius”, pastebi dr. J. Aloia. Tai gali padėti moterims, kurioms trūksta vitamino D, tačiau kurios jo suvartoja rekomenduojamą paros normą, tyrimo duomenimis, dar didesni vitamino D kiekiai nesuteikia pranašumo.

Mokslininkas taip pat perspėja, kad moterys turi būti atsargios dėl pernelyg didelių kalcio kiekių šalutinio poveikio kraujagyslių sistemai, ir ragina pasikonsultuoti su gydytoju, ar pakanka su maistu gaunamo kalcio, ar reikia vartoti papildus.

Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, praneša medicalnewstoday.com.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, rekomenduojama kalcio paros norma yra 800 miligramų, o vitamino D – 5 mikrogramai. Tačiau mokslininkai nesutaria, kiek per dieną žmogus turi gauti vitamino D.

Visai neseniai Vidurio Europos ekspertų kolegija parengė naujas vitamino D vartojimo šioje Europos dalyje rekomendacijas, kurios svyruoja nuo 10 mikrogramų kūdikiams iki 50 mikrogramų suaugusiems.

Apibendrinę turimus duomenis, mokslininkai dabar mano, kad vitamino D trūksta daugiau nei trečdaliui pasaulio gyventojų.

Tačiau JAV nacionalinio osteoporozės fondo skaičiavimais, 2020 metais pusė vyresnių nei 50 metų amerikiečių turės per mažą kaulų tankį arba sirgs osteoporoze.

Grįžti į ankstesnį puslapį