MPGA nariams

Geležis padeda įveikti sunkias menstruacijas

13 birželio, 2014

Suomijos mokslininkai nustatė, kad diagnozuoti ir gydyti mažakraujystę itin svarbu, kad būtų pagerina gyvenimo kokybė moterims, kurios kenčia dėl itin sunkių menstruacijų.

Viena įprastinių geležies nepakankamumo ir mažakraujystės pasekmių yra smarkus ir ilgas kraujavimas per mėnesines (menoragija). Kas mėnesį netenkant daug geležies ir pakankamai jos negaunant su maistu, moters organizme gali sumažėti šio mineralo atsargos. Anksčiau atliktais tyrimais nustatyta, kad geležies nepakankamumas gali tyrėti įtakos moterų fiziniam aktyvumui, kognityvinėms funkcijoms ir apskritai gyvenimo kokybei.

Tyrime dalyvavo 236 moterys, kurios Hyvinkaa miesto ligoninėje buvo gydomos dėl sunkių mėnesinių, jam vadovavo Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vadovė dr. Pirkko Peuranpaa.

Tiriamosios buvo suskirstytos į dvi grupes. Prie anemiškųjų buvo priskirtos moterys, kurių hemoglobino – deguonį pernešančio raudonųjų kraujo kūnelių baltymo – kiekis buvo mažiau nei 120 gramų litre kraujo, o su daugiau nei 120 g/l – neanemiškųjų grupei. Kad nustatytų geležies kiekį organizme, mokslininkai taip pat tyrė feritino kiekį abejose grupėse.

Nustatyta, kad pradedant tyrimą 27 proc. moterų buvo anemiškos, o 60 proc. turėjo itin didelį geležies nepakankamumą, kadangi feritrino kiekis jų organizme nesiekė 15 mikrogramų litre kraujo. Tarp anemiškų moterų tik 8 proc. vartojo geležies papildus.

Per metus nuo gydymo pradžios hemoglobino rodikliai pagerėjo abiejose grupėse, tačiau rodikliai tų moterų, kurios buvo anemiškos pradedant tyrimą, vis vien buvo žymiai blogesni nei priskirtųjų neanemiškų tiriamųjų grupei.

Praėjus metams, anemiškosios grupės moterų, palyginti su neanemiška grupe, energija buvo žymiai padidėjusi, taip pat pagerėjo fizinė ir socialinė būklė, sumažėjo nerimas ir depresija. Tačiau prireikė penkerių metų, kad geležies atsargos jų organizme pasiektų normalų lygį.

„Sunkias mėnesines turinčių moterų gyvenimo kokybė yra bloga, o kad būtų pasiekta gerų rezultatų, svarbu gydyti anemiją. Mūsų rezultatai perša mintį, kad ligoninės dėl sunkių mėnesinių kenčiančias moteris turi tirti dėl anemijos ir neatidėliojant rekomenduoti geležies papildus kaip sudedamąją gydymo proceso dalį“, sako dr. P. Peuranpaa.

Tyrimo ataskaitą paskelbė Šiaurės šalių akušerijos ir ginekologijos asociacijų federacijos žurnalas „Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica“, praneša medicalnewstoday.com.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, sveikam žmogui rekomenduojama geležies paros norma yra 14 miligramų.

Geri geležies šaltiniai yra raudona mėsa, paukštiena, sezamai, moliūgų sėklos, įvairios pupelės, lęšiai, rugiai ir įvairios lapinės daržovės. Augalinės geležies pasisavinimą smarkiai padidina tuo pat metu su maistu gaunamas vitaminas C.

Geležis yra būtinas mineralas praktiškai visiems gyviems organizmams. Geležis yra sudedamoji deguonį kraujyje pernešančių baltymų dalis, taip pat reikalinga kitiems audiniams ir procesams.

Grįžti į ankstesnį puslapį