MPGA nariams

Omega-3 rūgštys gali apsaugoti nuo tam tikrų depresijos formų

9 spalio, 2014

Tarptautinė mokslininkų grupė nustatė, kad omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys mažina žmogaus organizmo uždegimų sukeliamos depresijos tikimybę.

Kontroliuojamam klinikiniam tyrimui buvo parinkti 152 hepatitu C sergantys pacientai. Yra žinoma, kad smarkiu uždegimu sergantys ir gydymui imunines reakcijas reguliuojančius baltymus citokinus vartojantys ligoniai yra linkę susirgti depresija. Pavyzdžiui, pusę metų taikant gydymą interferonu alfa, maždaug 30 proc. lėtiniu hepatitu C sergančių pacientų suserga ir depresija.

Tiriamieji dvi savaites gavo omega-3 sudėtyje esančių eikozapenteno riebalų rūgšties (EPR), dokozahekseno riebalų rūgšties (DHR) arba placebo.

Po dviejų savaičių tokio gydymo pacientai 24 savaites vartojo interferoną alfa, o tada papildomai buvo ištirti dėl depresijos, praneša medicalnewstoday.com.

Mokslininkai nustatė, kad vartojusiems EPR ligoniams interferono alfa sukeltos depresijos tikimybė buvo mažesnė, o DHR ar placebas tokio teigiamo poveikio neturėjo.

„Tyrimas nustatė, kad net trumpas (dviejų savaičių) kursas vartojant maisto papildus su omega-3 polinesočiąja rūgštimi (EPR) 10 procentų sumažino naujai atsirandančios depresijos tikimybę“, sako viena tyrimo vadovių dr. Carmine Pariante iš Londono King koledžo Psichiatrijos, psichologijos ir neurologijos instituto.

Be to, tiek EPR, tiek DHR vartojimas pavėlino depresijos pradžią, o šias medžiagas ligoniai gerai toleravo, nebuvo jokio reikšmingo šalutinio poveikio.

„Naujai gauti duomenys yra daug žadanti parama omega-3 rūgštims kaip apsaugai nuo depresijos, ir jie papildo kitų tyrimų rezultatus, kurie nustatė, jog omega-3 padeda gydantis antidepresantais“, sako dr. John Krystal, žurnalo „Biological Psychiatry“ redaktorius.

EPR laikoma uždegimą slopinančia veikliąja medžiaga. Ankstesniame tyrime, kurį taip pat paskelbė „Biological Psychiatry“, tie patys autoriai nustatė, kad mažai kraujyje EPR rūgšties sukaupusiems asmenims buvo didesnė tikimybė, jog išsivystys depresija. Todėl mokslininkai daro išvadą, kad su maistu gaunamos omega-3 rūgštys atstato natūralius organizmo gebėjimus kovoti su uždegimu ir taip apsaugo pacientus nuo depresijos, kai atsiranda uždegimas.

Mokslininkai pripažįsta, kad tyrimus reikia tęsti ir gautas išvadas sutvirtinti naujais duomenimis, tačiau mano, kad dabar turima informacija leidžia teigti, jog omega-3 rūgštys gali veiksmingai padėti išvengti depresijos tiems pacientams, kurie dėl uždegimo priklauso didelės rizikos grupei.

Hepatitas C yra užkrečiamoji liga. Virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Dauguma ligonių, kurie suserga C hepatitu, ligos pradžioje niekuo nesiskundžia.

Specialistai mano, kad per parą žmogui reikia gauti apie 1-2,5 gramo omega-3 riebalų rūgščių. Pagrindiniai su maistu gaunamų omega-3 riebalų šaltiniai yra riebi jūros žuvis (Atlanto silkė, skumbrė, lašiša), taip pat kaimiški kiaušiniai, mėsa, kai kurių rūšių aliejus ir riešutai, šparaginės pupelės, petražolės, krapai, kalendra.

Grįžti į ankstesnį puslapį