MPGA nariams

Omega-3 padeda atsispirti potraukiui rūkyti, teigia Izraelio mokslininkė

12 lapkričio, 2014

Omega-3 gali padėti rūkaliams atsikratyti šio žalingo įpročio, kadangi šių polinesočiųjų riebiųjų rūgščių vartojimas mažina potraukį nikotinui, rodo Izraelyje atliktas tyrimas.

Mėnesį kasdien omega-3 kapsules vartoję rūkaliai ėmė surūkyti 11 proc. mažiau cigarečių nei kontrolinės grupės nariai, kurie gaudavo placebo.

Tyrimui vadovavusi dr. Sharon Rabinovitz iš Haifos universiteto sako, kad dabar naudojamos įvairios priemonės ir vaistai, padedantys mažiau rūkyti ar visiškai nustoti, „nėra itin veiksmingi ir sukelia šalutinį poveikį, su kuriuo nelengva susitvarkyti”.

„Mūsų gauti duomenys rodo, kad nebrangus ir lengvai prieinamas maisto papildas omega-3, beveik neturintis jokio šalutinio poveikio, žymiai sumažina rūkymą”, teigia dr. Sh. Rabinovitz. Mokslininkė dirba Haifos universiteto Kriminologijos mokykloje ir vadovauja kriminologinių priklausomybių programai.

Pasak jos, žinoma, kad rūkymas sumažina itin svarbių riebalų rūgščių, ypač omega-3, kiekį smegenyse.

Trūkstant omega-3 riebalų, pažeidžiama nervų ląstelių struktūra ir sutrinka komunikacija tarp nervų tose smegenų srityse, kurios lemia malonumo ir pasitenkinimo pojūčius.

Tos sritys taip pat yra labai svarbios priimant sprendimus ir esant priklausomybėms, tad omega-3 nepakankamumas trukdo rūkaliaus organizmui susitvarkyti su potraukiu sutraukti dar vieną cigaretę.

Dr. Sh. Rabinovitz pastebi, kad anksčiau atliktais tyrimais įrodyta, kad omega-3 trūkumas susijęs su protine sveikata, depresija ir gebėjimu susidoroti su spaudimu ir stresu.

„Savo ruožtu, spaudimas ir stresas yra susiję su potraukiu rūkyti. Taip pat žinoma, kad stresas ir įtampa padidėja žmogui metus rūkyti. Nepaisant viso šito, šių faktorių ryšys iki šiol nebuvo tirtas”, pastebi mokslininkė.

Tyrime dalyvavo 48 žmonės, kurie vidutiniškai rūkė 11 metų, o dabar vidutiniškai per dieną surūkydavo po 14 cigarečių. Vidutinis tiriamųjų amžius buvo 29 metai, jiems pripažinta vidutinio laipsnio priklausomybė nuo nikotino.

Dalyvius atsitiktine tvarka suskirsčius į dvi grupes, vienos nariai mėnesį penkis kartus per dieną gaudavo placebo, o kitos – omega-3 kapsulių, iš viso turėjusių 504 miligramų eikozapenteno riebalų rūgšties (EPR) ir 378 miligramų dokozahekseno riebalų rūgšties (DHR). Šie riebalai buvo išgauti iš šaltųjų jūrų žuvies.

Tiriamieji nežinojo, kuriai grupei yra priskirti, jų nebuvo prašoma keisti rūkymo įpročius.

Praėjus mėnesiui, omega-3 gavę rūkaliai vidutiniškai per dieną surūkomų cigarečių kiekį buvo sumažinę dviem cigaretėm, o tai prilygsta 11 proc. sumažėjimu.

Be to, potraukis nikotinui buvo vertinamas ir rodant su rūkymu susijusius vaizdus tada, kai tiriamieji jau buvo nerūkę dvi valandas. Nustatyta, kad omega-3 vartojusiųjų nikotino potraukis buvo žymiai mažesnis, nei tyrimo pradžioje, o gavusiųjų placebo – nepakito.

Eksperimentą pabaigus, tiriamieji omega-3 nebevartojo, ir praėjus mėnesiui dar karą buvo ištirti. Nustatyta, kad jų priklausomybė nikotinui šiek tiek padidėjo, tačiau tebeliko žymiai mažesnė nei pradedant tyrimą.

Tyrimą paskelbė tarptautinis leidinys „Journal of Psychopharmacology”, praneša dailymail.co.uk.

Specialistai mano, kad per parą žmogui reikia gauti apie 1-2,5 gramo omega-3 riebalų rūgščių. Pagrindiniai su maistu gaunamų omega-3 riebalų šaltiniai yra riebi jūros žuvis (Atlanto silkė, skumbrė, lašiša), taip pat kaimiški kiaušiniai, mėsa, kai kurių rūšių aliejus ir riešutai, šparaginės pupelės, petražolės, krapai, kalendra.

Grįžti į ankstesnį puslapį